Fitness

Πρόκριση από το… ημίχρονο!

Ασταμάτητη η Εθνική ομάδα του μπάσκετ στα γήπεδα του Ζάγκρεμπ, νίκησε τη Γεωργία το απόγευμα της Τρίτης με 79-68, πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες και πήρε μαθηματικά την πρόκριση για την νοκ άουτ φάση του Ευρωμπάσκετ. Πλέον, τα δυο παιχνίδια που έχουν απομείνει, με Σλοβενία και Ολλανδία, θα καθορίσουν τον αντίπαλο που θα βρει μπροστά της στους “16”.

Το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη ήταν εντυπωσιακό στο πρώτο 20λεπτο, πέτυχε έξω από τα 6.75 μ. ότι δεν κατάφερε την Κυριακή με την Κροατία και με 9/12 εύστοχα τρίποντα (τα 4 από τον… ασυνήθη ύποπτο Καλάθη) πήρε προβάδισμα ασφαλείας (50-22). Στο δεύτερο μέρος, οι διεθνείς έριξαν τους ρυθμούς κι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με δεδομένο πως σε λιγότερο από 24 ώρες (στις 16:00 της Τετάρτης) θα κοντραριστούν με τη Σλοβενία. Για τη Γεωργία, αυτή ήταν η τρίτη ήττα (μόνη χωρίς νίκη στο γκρουπ) που καλείται να αντιδράσει στα δύο επόμενα παιχνίδια για να αποφύγει έναν πρόωρο αποκλεισμό.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής της Εθνικής, Φώτης Κατσικάρης είπε μεταξύ άλλων: “Θέλουμε να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι. Δεν υπάρχουν μαθήματα. Βλέπεις κάθε φορά τον αντίπαλο και θες να προετοιμαστείς για να κερδίσεις. Κάναμε πολύ καλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέλος μας πλησίασαν οι Γεωργιανοί, αλλά στο τέλος ελέγξαμε το παιχνίδι όπως θέλαμε. Ήμασταν σοβαροί μετά το τάιμ άουτ που πήραμε στο τρίτο λεπτό. Δεν αφήσαμε ποτέ τους Γεωργιανούς στον δικό τους ρυθμό”.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάτζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10 (1), Μπουριανάτζε 3 (1), Σενγκέλια 20.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).